Blog Online Fitness

Dopady konzumace cukru na Vaše tělo
Životní styl

Dopady konzumace cukru na Vaše tělo

04.06.2016
To, že je cukr návykový už víme. Můžeme ho dokonce přirovnat k drogové závislosti. Potraviny s obsahem cukru stimulují mozek podobně jako kokain. Přitažlivost sladké odměny je příliš silná na to, aby mohla konkurovat i té největší vůli. Pokud si myslíte, že jste imunní vůči Vašim chutím, jen proto, že se vyhnete uličce se sladkostmi, můžete být překvapeni tím, že cukr číhá i v potravinách, kde bychom ho už tak moc nečekali, od těstovin po jogurty.

 

Online Fitness

 

Cukr přichází v mnoha podobách, a proto naučit se ho rozpoznat není zrovna jednoduché. Cukr se přirozeně vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny a mléčných výrobcích, samozřejmě také v přírodních sirupech vyrobených z medu, javoru, datlí a hnědé rýže.

Na molekulární úrovni, je naše tělo přečte všechny stejně, jako směs glukózy a fruktózy, ale to neznamená, že mísa ovoce je stejná jako kousek dortu. Díky vodě, vlákniny a vitamínů v ovoci, nezvýší hladinu cukru v krvi tak vysoko jako dort s čokoládovou polevou. Je to právě hladina krevního cukru, která stoupá a klesá, co má vliv na naše tělo.

 

Pojďme se podívat na to, jak cukr ovlivňuje naše tělo od hlavy až k patě.

Naši mysl

Začíná to, právě když se špičkou jazyka dotkneme něčeho sladkého. Posíláme signály do mozku, které jsou podobné spokojenosti a pocitu odměny. Mozek uvolňuje dopamin, hormon, který se uvolňuje, když jsme zamilovaní, nebo dejme tomu když spolkneme drogu, a rychle začneme vyžadovat více.

Naši kůži

Vedlejší produkty z molekul přijatého cukru, ničí kolagen a elasticitu pokožky.

Naši slinivku břišní

Slinivka přejde do režimu s.o.s. uvolňováním inzulínu, hormonu, který glukózu v krvi předává do buněk, ve snaze vyrovnat hladinu cukru v krvi. Jeli po konzumaci cukru v krvi glukózy nadbytek, slinivka musí pracovat tvrději, aby udržela krok, a zvyšuje produkci inzulínu. Pokud se tímto způsobem slinivka ,,přepracuje‘‘ může přestat reagovat a produkovat inzulín úplně, v konečném důsledku vzniká cukrovka II. typu.

Naše srdce

Cukr přispívá k zánětu arteriální stěny. Mnoho cukru také vede k přibývání na váze, což s inzulínovou rezistencí přispívá k metabolickému syndromu (Metabolický syndrom zahrnuje řadu rizikových faktorů nebo nemocí. Vyvíjí se u jedinců s genetickou predispozicí při nevhodném životním stylu, to znamená při nadměrném energetickém příjmu a nedostatečné pohybové aktivitě) a zvýší riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Naše klouby

Zánět a přibývání na váze, výrazně ovlivňují zdraví kloubů, a oba problémy můžou být způsobeny díky cukru. Vedlejší produkty, které ničí kolagen v kůži, také ničí kolagen který obklopuje a chrání naše klouby.

 

Co je škodlivé pro tělo je to, jak vysoká hladina cukru se dostane do krve, a kolikrát za den to děláte. Trochu glukózy po celý den nebude tak špatné, jako jedna velká vlna.

Kdykoli zas dostanete bláznivou chuť na sladké, vězte, že je to v pořádku, když budete vybírat správně. Nemusíme určitě přicházet o přínosy hořké čokolády!  Ale pamatujte, jak mocné ty malé bílé krystalky mohou být.

 

Silvie Sher

https://www.instagram.com/silvie.sh.me/

Trenérka OnlineFitness.cz

online fitness

 

Online Fitness

Další články

Životní styl
Benefity chůze bosky: Proč bychom měli častěji sundávat boty
Benefity chůze bosky: Proč bychom měli častěji sundávat boty
Chůze bosky není jen návratem k našim přirozeným kořenům. Nabízí také řadu zdravotních výhod, které mohou pozitivně ovlivnit naše tělo i mysl. Od posílení svalů nohou a zlepšení rovnováhy až po snížení stresu a zlepšení spánku. Chůze bosky má skutečně mnoho přínosů. V tomto článku se dozvíte, proč byste měli častěji sundávat boty a vyrazit na procházku bosky.
Čtěte více
Životní styl
Zázrak červeného světla: Jak terapie světlem pomáhá tělu i mysli
Zázrak červeného světla: Jak terapie světlem pomáhá tělu i mysli
Terapie červeným a blízkým infračerveným světlem je trendem dnešní doby. Pomáhá nejen tělu, ale také psychice. Až devadesát procent času jsme někde zavření, ať už v práci nebo doma, proto musíme dobít baterky. Červené světlo lze považovat za jeden ze základních zdrojů energie. Pomáhá tělu například zmírnit záněty, ulevit od bolesti, při regeneraci nebo zlepšit spánek.
Čtěte více
Nahoru