Blog Online Fitness

Jak stres působí na naše zdraví a váhu a jak se ho zbavit?
Životní styl

Jak stres působí na naše zdraví a váhu a jak se ho zbavit?

02.05.2018
Stres je běžnou součástí téměř nás všech. Především ženy jsou jím zatíženy daleko více. A taky jak by ne? Práce, děti, partner, domácnost, vlastní zdraví a tělo, kdo má mít na všechny tyto aktivity čas a hlavně energii? Většinou se tak dostáváme do stresu, který si v konečné fázi už ani neuvědomujeme. Víme, jak stres působí na naše zdraví a jak proti němu bojovat?

 

Přibírám! Ano i za to může stres

I stres a psychická pohoda – nepohoda, mohou ovlivnit naši váhu. Naše těla jsou sice dobře vybavena, aby zvládala náhle stresové situace, jako je například napadení, nějaký druh nehody a podobně. Naše srdce začne najednou rychleji bušit, až ho téměř slyšíme, rozšíří se nám zorničky a vnímáme daleko rychleji. Jedná se o chvilkový stav, kdy se nás tělo snaží zvýhodnit. Jedním z těchto faktorů je také náhlý pocit energie, kterou bychom měli využít pro boj se stresovou situací. Pravděpodobně si teď říkáte, co je na tom vlastně špatného? Na NÁHLÉM stresu není špatného vůbec nic (kromě negativní situace), naše tělo by takto reagovat mělo a je to v pořádku.

 

Problém nastává však tehdy, když jsme ve stresu téměř pořád. Nejedná se pak už o náhlý stres, ale o chronický stres, který nastává v nepříznivém okolí. Pokud máme práci, která nás nebaví, ve které jsme v nepříjemném kolektivu, máme strašného šéfa a nechodíme tam vůbec rádi, tak se 8 hodin denně, někdo dokonce i 12 hodin denně, nacházíme ve stresu. S touto situací bohužel nemůžeme rychle bojovat, ani nemůžeme utéct. Ano, můžeme práci změnit, ale všichni, kteří jsme už práci měnili, tak víme, že to není zrovna procházka růžovým sadem.

 

Stres je v České republice tak rozšířený, že některé vědecké studie uvádějí, že 8 z 10 Čechů je v chronickém stresu.

 

Ženy trpí chronickým stresem daleko více

Stresem dnes trpíme téměř všichni, ale ženy jsou jím znevýhodněny daleko více. Během dne toho většinou musíme zvládnout více. Děláme více rozhodnutí, více aktivit a máme také více starostí. Pánové teď zřejmě budou namítat, že to není úplně pravda, ale ženy se starají nejen o práci, ale také o děti, domácnost, o partnera a samozřejmě také o sebe. To vše je velmi stresující a vyčerpávající. Kdo se vlastně stará o nás?

 

A právě tento problém je jedním z hlavních naších důvodů, proč se nám nedaří zhubnout. Nestíháme vařit zdravá jídla jen pro sebe, nestíháme cvičit a většinou se ve stresu přejídáme. Není na to všechno zkrátka čas a zdravý životní styl padá za oběť většinou jako první. Je samozřejmostí, že se nemůžeme vykašlat na děti a domácnost, ale měly bychom si najít více času na sebe. Měly bychom se naučit říct si o pomoc a HLAVNĚ nepropadat panice, když vše nestíháme.

 

Nestihla sis dnes zacvičit, snědla jsi nezdravé jídlo, jsi tím pádem špatná osoba? ROZHODNĚ NE! Jsi pouze člověk. Takže vítej v klubu – už nás je přes 7 miliard!

 

Jak bojovat proti chronickému stresu?

- Dostatek spánku. Abychom byli v psychické pohodě, tak je nesmírně důležité mít dostatek spánku. Pokud nespíme, tak v pohodě nikdy nebudeme. Během spánku dochází k regeneraci celého těla.

 

- Fyzická aktivita. Ano, pohybem se hubne, takže pokud chceme hubnout, tak se musíme hýbat. Každý pohyb se počítá. Takže přestaneme jezdit výtahem, vystoupíme o zastávku dříve, budeme věnovat aspoň 20 minut denně nějaké pohybové aktivitě.

 

TIP: Pokud nás zrovna nenapadá, jaké 20 minutové aktivitě se věnovat, tak můžeme zkusit 20 minutové lekce na Online Fitness.

   

  

 

- Správné složení jídelníčku. Bohužel vařit si na každý den, není v silách každého z nás, ale stále bychom měli dbát na to, abychom měli v jídelníčku dostatek bílkovin, tuků a minimum cukru. Díky tomu přejdeme ztrátě svalů a budeme mít rychlejší metabolismus.

 

- Najít si čas pro sebe. Je důležité alespoň na chvíli vypnout. Určeme si alespoň jeden den v týdnu, kdy se hodinu budeme věnovat zásadně sobě. Žádné uklízení, vaření, děti ani jiné povinnosti. Jen já.

 

Kde si na to všechno najít čas?

Jistě všichni známe pojem: Prokrastinace. Prokrastinace je velkým problémem dnešní doby. Všichni sice tvrdíme, že nemáme na nic čas, ale je tomu skutečně tak? Kolik času trávíme na sociálních sítích, kolik hodin denně sedíme u televize? Sice si říkáme, že to se nás netýká, ale prokrastinace je i to, když děláme něco pracovního na počítači a každých 5 minut koukáme na sociální sítě nebo jiné komunikační kanály a odepisujeme kamarádce. Ano, je to vždy jen minutka, ale když to takhle uděláme za den 30x, tak už to je půl hodiny.

 

Pokud chceme zjistit, zda prokrastinujeme, tak si veškeré své aktivity zkusme zapisovat. Zkusme to alespoň 3 dny. Kdy si vždy napíšeme, že od tolika – do tolika jsme dělali to a ono. Na konci dne se podíváme, kolik zbytečných věcí jsme udělali.

 

 

Ing. Kateřina Škrlová

Redaktorka OnlineFitness.cz
online fitness

 

Online Fitness

 

Další články

Životní styl
Jak vypadá skutečný přepych? Klíčové aspekty pro kvalitní život
Jak vypadá skutečný přepych? Klíčové aspekty pro kvalitní život
V moderní době se často setkáváme s pojmem "přepych" spojeným s luxusními dovolenými, drahými auty nebo exkluzivními produkty. Skutečný přepych ale není o materiálních věcech. Pravý přepych spočívá ve věcech, které přinášejí dlouhodobou spokojenost, zdraví a pohodu. Pojďme se podívat na to, jak vypadá skutečný přepych v každodenním životě.
Čtěte více
Životní styl
Benefity chůze bosky: Proč bychom měli častěji sundávat boty
Benefity chůze bosky: Proč bychom měli častěji sundávat boty
Chůze bosky není jen návratem k našim přirozeným kořenům. Nabízí také řadu zdravotních výhod, které mohou pozitivně ovlivnit naše tělo i mysl. Od posílení svalů nohou a zlepšení rovnováhy až po snížení stresu a zlepšení spánku. Chůze bosky má skutečně mnoho přínosů. V tomto článku se dozvíte, proč byste měli častěji sundávat boty a vyrazit na procházku bosky.
Čtěte více
Nahoru