Blog Online Fitness
Kolik kroků denně opravdu potřebujete? Pravda o magické hranici 10 000 kroků
24.03.2025Většinu času trávíte zavření doma nebo v práci, nehýbete se a nedodržujeme správnou životosprávu. Zní vám to povědomě? Jak se z toho vymanit, dostat se do formy, neublížit si a vyhnout se zbytečným začátečnickým chybám? Jaká je ta správná cesta k tomu, abychom začali chodit více?
Chůze je ideální formou pohybu pro každého. Nejenže pomáhá udržet dobrou kondici, ale také přispívá ke snižování hladiny stresu, zlepšuje kvalitu spánku a pomáhá při redukci nadbytečných kil. Často se objevuje otázka, není lepší běh než chůze? Je chůze opravdu zdravější? Oba pohyby jsou pro tělo přirozené, záleží však na tom, zda člověk dělá vědomě. Například při běhu může být hubnutí rychlejší, pokud si udržíte optimální tepovou frekvenci. Na druhou stranu chůze je šetrnější ke kloubům, což ji dělá ideální volbou pro lidi s nadváhou, seniory nebo ty, kteří se zotavují po zranění. Nejlepší je najít si takový pohyb, který vašemu tělu vyhovuje, a pokud si nejste jistí, poraďte se s fyzioterapeutem nebo lékařem.
A co počet kroků? Stačí deset tisíc denně? Kde se vzalo vůbec toto číslo? Doporučení pochází z marketingové kampaně japonské společnosti Yamasa, která v šedesátých letech 20. století uvedla na trh krokoměr „Manpo-kei“, což v překladu znamená „deset tisíc kroků“. Ve skutečnosti však neexistuje univerzální magické číslo, ale důležité je se pravidelně hýbat a zátěž si rozložit rovnoměrně do celého dne.
Obecné doporučení je tedy sice každý den ujít alespoň okolo šesti až deseti tisíc kroků, ale pro získání kondice a hubnutí je lepší chodit čtyřicet pět minut v kuse, než-li chodit celý den a „nasbírat“ deset tisíc kroků. Řada studií ukazuje, že ideální počet kroků závisí také na individuálních faktorech jako je věk, fyzická kondice a zdravotní stav. Například studie publikovaná v Journal of the American Medical Association (JAMA) naznačuje, že u starších dospělých může přibližně sedm tisíc kroků denně přinést významné zdravotní benefity.
Pokud Vás například trápí bolest zad či kloubů, tak i tyto bolesti mohou být způsobené nedostatkem pohybu. Platí tedy pořekadlo „to rozchodíš“? Za určitých okolností ano. Pravidelná chůze může pomoci posílit svaly kolem páteře a zlepšit držení těla, což vede k menšímu zatěžování zad. Ovšem jestli Vás trápí akutní, vystřelující a bodavá bolest doporučila bych nejprve navštívit odborníka, který poradí, jaký zvolit v dané chvíli postup. Většinou je potřeba kombinovat manuální terapii se speciálními individuálními cviky a pohybem jako je právě běh, chůze či plavání.
Kdybychom si to měli shrnout, důležité je hlavně se hýbat pravidelně. Každý den udělejte něco pro své tělo, ať už půjdete na krátkou procházku, nebo si zacvičíte doma. Kombinace kardia a silového cvičení je nejefektivnější cestou ke štíhlejšímu, pevějšímu a zdravějšímu tělu. Nejdůležitější je však poslouchat své tělo. Vnímat, co říká a dát mu, co potřebuje.
Článek připravila:
Bc. Aneta Ščibrániová
Redaktorka OnlineFitness.cz