Blog Online Fitness

Nebezpečné diety – pozor na ně!
Rady, tipy, triky

Nebezpečné diety – pozor na ně!

21.09.2018
Určitě už jste o jedné z nich slyšeli. A co víc, možná jste už nějakou z nich i vyzkoušeli. Že to nefungovalo nebo fungovalo, ale krátkodobě? To je dost možné a teď si řekneme, proč. Pokud jste zatím žádnou z těchto diet nedodržovali, s vysokou pravděpodobností je nebudete chtít po přečtení tohoto článku ani vyzkoušet.

Atkinsonova dieta

Atkinsonova dieta je nízkosacharidová dieta, kterou založil doktor Robert Atkins. Zjednodušeně se dá tato dieta shrnout takto: tuky neomezeně, sacharidy minimálně, bílkoviny střídmě. Jedná se o jednu z nejvíce komerčních diet (tuto dietu vyzkoušela například i Jennifer Aniston), jejichž účinnost na redukci hmotnosti nebyla relevantně potvrzena. Přestože sám Atkins tuto dietu nikdy před kolegy neobhájil, získal si jeho redukční program velké množství příznivců po celém světě, právě díky neomezené konzumaci oblíbeného masa. Už tady se zdá být něco v nepořádku, protože žádný erudovaný dietolog vám neřekne, že můžete jíst něco neomezeně. I při neomezené konzumaci tak doporučené zeleniny může dojít k negativním projevům (nadýmání, plynatost, nedostatečná vstřebatelnost některých minerálních látek). Pokud někomu přikážete omezit na minimum jednu z životně důležitých makroživin (sacharidy), dojde k nevyváženosti stravy a následným nutričním deficitům. Mimo to je tato dieta dlouhodobě neudržitelná pro převážnou část populace, protože jsou z jídelníčku vyřazeny veškeré přílohy (brambory, rýže, těstoviny), obiloviny a dokonce i některé druhy ovoce a zeleniny (mrkev, kukuřice, meloun, banány a ananas). Atkinsonova dieta slibuje rychlé a výrazné úbytky tělesné hmotnosti, ty jsou ale dány především ztrátami tělesné vody během prvních dní. Tato dieta je absolutně nevhodná pro sportovce, protože při nedostatku sacharidů dochází k extrémnímu nedostatku energie!

 

RAW strava (vitariánství)

RAW strava neboli vitariánství je alternativní výživový směr založený na konzumaci čistě přirozené potravy. To znamená, že jakákoliv tepelná úprava nad 45 °C je zakázána. Vyšší teploty údajně způsobují nenávratné znehodnocení vitamínů a enzymů v potravinách, a tím se snižuje výživová hodnota pokrmu. RAW jídelníček je velmi omezený a skládá se jen z ovoce, zeleniny, ořechů, semínek, naklíčených luštěnin, naklíčených obilovin a mořských řas.

Mezi největší rizika této diety patří:

  • Nedostatek plnohodnotných bílkovin
  • Deficit vitaminu B12 – vitamin B12 se nachází pouze v živočišných potravinách (maso, ryby). Je pravda, že bakterie tlustého střeva přirozeně produkují vitamin B12, ale ten se téměř nevstřebává, neboť místem vstřebávání je terminální část tenkého střeva (B12 se z tlustého střeva do tenkého střeva fyziologicky nedostává).
  • Nedostatek vápníku (při vyřazení mléčných výrobků) – to vede ke zhoršení kvality kostí až osteoporóze
  • Riziko mikrobiální kontaminace – tepelná úprava eliminuje výskyt mnohých patogenních mikrobů. Předpokladem pro jejich inaktivaci je však minimální teplota 65 °C po dobu alespoň 10 minut.
  • Náročnost při zajištění stravy
  • Jednostranost

Abychom nebyli pouze skeptičtí, RAW strava přináší i pár pozitiv. Díky výběru potravin s biologicky aktivními látkami, dodává tělu řadu minerálních látek, stopových prvků a vitaminů. Dále je bohatá na vlákninu a obsahuje méně živočišných tuků. Nicméně, tyto benefity přináší i vyvážená racionální strava a zdravotní rizika RAW stravy převažují nad jejími pozitivy. Syrová strava není obecně vhodná pro dlouhodobé dodržování. Může však sloužit jako odlehčovací kůra u osob s nevhodnou životosprávou, jako předstupeň přechodu na zdravý a vyvážený jídelníček.

 

Dieta podle krevních skupin

Tato dieta je založena na teorii, že každá krevní skupina má odlišný metabolismus zpracování potravin. To je údajně způsobeno tím, že každá krevní skupina má odlišný antigen s osobitou chemickou strukturou. Podle toho vznikla teorie, že některé potraviny dané skupině prospívají, jiné zase škodí.

  • TYP A (zemědělec) – prospívá mu rostlinná strava (vegetariánství, veganství) a naopak škodí červené maso
  • TYP B (pastevec) – může jíst rostlinnou stravu i maso kromě kuřecího a vepřového. Měl by se vyhýbat pšenici a luštěninám.
  • TYP AB – je kombinací předchozích typů a údajně mu prospívají mořské plody, mléčné výrobky, luštěniny a obiloviny. Naopak nevhodné jsou pro ně fazole, hovězí a kuřecí maso.
  • TYP 0 (lovec) – už z názvu je patrné, že by měl být jeho jídelníček založen na proteinech (maso, ryby). Nevhodné jsou pro něj obiloviny, luštěniny a mléčné výrobky. Dá se říct, že jde o takovou paleo dietu.

Jenže, je tu jeden problém. Krevní skupiny s látkovou přeměnou, energetickým metabolismem a využitím jednotlivých živin nemají co do činění. Jejich vliv na způsob naší stravy je minimální. V dobré víře, že jíme podle toho, jak jsme byli „naprogramování“, si akorát zakládáme na výrazné nutriční deficity a zdravotní problémy spojené s převahou určitých potravin.

 

Dieta nebo zdravý jídelníček?

Spousta lidí má stále tendenci upínat se k různým dietám, které zaručují rychlé zhubnutí. Tak jak jste rychle nepřibrali přebytečná kila, není možné rychle zhubnout, aniž by to bylo dlouhodobě udržitelné. Všechny diety s rychlým úbytkem hmotnosti vedou akorát k jojo-efektu. Pokud to s hubnutím myslíte opravdu vážně, držte se zásad zdravé výživy, nastavte si mírný energetický deficit a ono to půjde :-)

 

Bc. Daniela Krčová

Výživová poradkyně

Online Fitness

 

Další články

Rady, tipy, triky
Prázdninová péče o zdraví: Jak pečovat o sebe během letních měsíců
Prázdninová péče o zdraví: Jak pečovat o sebe během letních měsíců
Léto je ideálním časem pro odpočinek a načerpání nové energie, ale zároveň přináší výzvy v podobě péče o naše zdraví a pohodu. V tomto článku se dozvíte, jak se během prázdnin starat o své tělo i mysl. Přečtěte si naše tipy a užijte si léto naplno a ve zdraví!
Čtěte více
Rady, tipy, triky
Jak načerpat energii na dovolené: Tipy pro opravdový odpočinek
Jak načerpat energii na dovolené: Tipy pro opravdový odpočinek
Dovolená je časem, kdy bychom měli odložit každodenní starosti a skutečně si odpočinout. Přesto se často stává, že se vracíme z dovolené unavení více než předtím. Jak tedy zajistit, aby dovolená splnila svůj účel a my načerpali energii, kterou potřebujeme? Zde je několik tipů, jak si dovolenou opravdu užít a vrátit se z ní plní síly a vitality.
Čtěte více
Nahoru