Blog Online Fitness

Proč je občas tak těžké vstávat?
Životní styl

Proč je občas tak těžké vstávat?

02.01.2022
Když každý den v roce vstanete o hodinu dříve, než jste zvyklí, získáte tím 365 hodin navíc = 15 dnů navíc. Spousta volného času, viďte? Vstát o hodinu dříve je však snazší teoreticky, než prakticky, a proto se podíváme, proč se vám tak těžko vstává a jak s ranním vstáváním lépe pracovat.

 

Vše je o spánkovém cyklu a …

Během spánku dochází k přirozeným cyklům, kdy se střídá REM a non-REM fáze spánku. REM spánek je doba, kdy dochází k rychlému očnímu pohybu a lidé během této doby sní. Opakem je non-REM spánek, kdy se oči nepohybují téměř vůbec, a člověk se nachází v hlubokém spánku. Střídání cyklů znázorňuje následující graf.

 

Pokud máte štěstí a probudíte se během REM fáze, vstáváte plně probuzení a s dostatkem energie. Občas se ale probudíte v non-REM fázi, kdy jsou utlumeny mozkové funkce a dochází k spánkové setrvačnosti. Během spánkové setrvačnosti jsou vaše reakce opožděné a jsou snížené rozhodovací schopnosti. Z tohoto důvodu bychom neměli během spánkové setrvačnosti dělat důležitá rozhodnutí. Tento stav trvá zhruba 1 – 2 hodiny po probuzení.

 

 

… a o kortizolu

Tělo má svůj pevný rytmus spánku a bdění. Díky tomuto mechanismu dochází k únavě, usínání, spánku a následně k přirozenému probuzení. Před přirozeným probuzením, nastartuje tělo chemické procesy, kdy dochází k vyplavování kortizolu do krve. Kortizol je jeden ze stresových hormonů a slouží ke zvýšení pohotovosti organismu a zvýšení hladiny cukru v krvi, čímž mozek a svaly dostávají palivo a jsou připraveny k akci. Pokud se probudíte během nárůstu kortizolu a vstanete, budete celé dopoledne čilí a plní energie. Naopak při probuzení před výrazným vyplavováním kortizolu do krve, dochází k nechuti vstávat a během rána již nedojde k vystřelení kortizolu na maximum – pocítíte únavu. Tento jev se může dít také opačně, když nárůst kortizolu přeležíte a nevstanete. Budete se následně cítit ospalí, i když jste měli více spánku, než potřebujete.

 

Jak se naučit vstávat, když nejste ranní ptáče?

Rozhodně nevstávejte na sílu. Vaše tělo je zvyklé na určitý režim a podle něj probíhají veškeré chemické procesy v těle. Pokud se rozhodnete, že najednou budete vstávat o hodinu dříve, než se přirozeně budíte, pravděpodobně si zažijete několik prvních týdnů peklo. Každému tělu trvá určitou dobu, než se přizpůsobí a zvykne si nový životní rytmus. Než nastane tohle přizpůsobení, tak ranní vstávání mnoho lidí vzdá. Pokud se chcete vstávat dříve, vyzkoušejte metodu pozvolného přivykání. Vstávejte postupně zhruba o 15 minut dříve, než jste přirozeně zvyklí. Vstát o 15 minut dříve bude pro vás daleko příjemnější, než vstát hned o hodinu dříve. Jakmile si přivyknete na první zkrácení, opět vstaňte o 15 minut dříve. Tento postup opakujte, dokud se nedostanete na ranní hodinu, kterou potřebujete.

 

Ing. Kateřina Škrlová, Ph.D.

Redaktorka OnlineFitness.cz
online fitness

 

Reference:

[1] Understanding Sleep for Optimal Recovery & Productivity by Travis Cooper - Mobility, Preparation, Recovery & Injury - Catalyst Athletics - Olympic Weightlifting. Olympic Weightlifting: Catalyst Athletics [online]. Copyright © [cit. 30.12.2021]. Dostupné z: https://www.catalystathletics.com/article/1845/Understanding-Sleep-for-Optimal-Recovery-Productivity/

 

[2]  FARRIMOND, Stuart. Žijte svůj nejlepší život: 219 vědecky podložených důvodů, proč přehodnotit svůj denní režim. Přeložil Světlana PAVLÍKOVÁ. Praha: Euromedia Group, 2021. Esence. ISBN 978-80-242-7667-0.

 

[3] Cortisol: What It Does & How To Regulate Cortisol Levels. WebMD - Better information. Better health. [online]. Copyright © 2020 WebMD, LLC. All rights reserved. [cit. 30.12.2021]. Dostupné z: https://www.webmd.com/a-to-z-guides/what-is-cortisol

Další články

Životní styl
Zázrak červeného světla: Jak terapie světlem pomáhá tělu i mysli
Zázrak červeného světla: Jak terapie světlem pomáhá tělu i mysli
Terapie červeným a blízkým infračerveným světlem je trendem dnešní doby. Pomáhá nejen tělu, ale také psychice. Až devadesát procent času jsme někde zavření, ať už v práci nebo doma, proto musíme dobít baterky. Červené světlo lze považovat za jeden ze základních zdrojů energie. Pomáhá tělu například zmírnit záněty, ulevit od bolesti, při regeneraci nebo zlepšit spánek.
Čtěte více
Životní styl
Benefity chůze bosky: Proč bychom měli častěji sundávat boty
Benefity chůze bosky: Proč bychom měli častěji sundávat boty
Chůze bosky není jen návratem k našim přirozeným kořenům. Nabízí také řadu zdravotních výhod, které mohou pozitivně ovlivnit naše tělo i mysl. Od posílení svalů nohou a zlepšení rovnováhy až po snížení stresu a zlepšení spánku. Chůze bosky má skutečně mnoho přínosů. V tomto článku se dozvíte, proč byste měli častěji sundávat boty a vyrazit na procházku bosky.
Čtěte více
Nahoru