Blog Online Fitness
3 věci, které jste nevěděli o pocení
17.08.2016
Mějte ale na paměti, že pot není jediným měřítkem toho, jak tvrdě trénujete, u některých cvičení se zpotíte méně jednoduše kvůli pohybům, které jsou pro tělo přirozené. To jak moc se potíme, záleží na mnoha faktorech, včetně toho, jaký druh činnosti děláme, náš věk a genetika. Lepším ukazatelem výkonu je, jak je v průběhu aktivity obtížné mluvit. Během cvičení mírné intenzity, byste měli být schopni mluvit v krátkých větách, a během intenzivního cvičení, byste měli zvládnout jen pár slov najednou.
1. Proč se potím ještě i delší dobu po tréninku?
Když přestanete cvičit, Vaše tělo i nadále generuje teplo, aby obnovilo své funkce jako je doplnění energetických zásob a rozproudění průtoků krve. Výsledkem toho je, že tělesná teplota může zůstat zvýšená, což může způsobit pocení dokonce i po sprše.
Abychom vychladli a dále se nepotili, měli bychom se vlastně vyhnout studené sprše nebo osvěžování obličeje ledovou vodou. Chladné teploty stahují krevní cévy, což způsobuje, že horká krev z kůže se nahrne ještě více pod povrch ke svému jádru, a bude nadále udržovat zvýšenou tělesnou teplotu. Vnitřní tělesnou teplotu nám pomůže minimalizovat jen příjemně vlažná sprcha po cvičení, a před a během tréninku popíjení studené vody.
2. Vyplavuje pocení toxiny?
Když se více potíme, vyplavíme některé toxiny, ale ne tolik, aby to mělo měřitelné zdravotní přínosy. Pokud se Vaše tělo potřebuje zbavit něčeho škodlivého, postarají se o to ledviny a vyloučíte je močí, ne potem. Proto může být kontraproduktivní, pokud jdete po kocovině do sauny. Když přivedeme tělo do stavu pocení, ledviny reagují tím, že se snaží šetřit vodou a vylučují méně moči, což může způsobit zbytečnému zadržování toxinů v těle. Po takové divoké noci je pro zotavení lepší pít hodně vody a jíst zeleninu s vysokým obsahem vody.
3. Proč se potím, když jsem nervózní?
Toto můžeme dát za vinu našim prehistorickým předkům. Na rozdíl od potu, který produkujeme v posilovně, který obsahuje převážně vodu, tak ten který vzniká ve stresující situaci, obsahuje i feromony, které stimuluje oblast mozku amygdala, která ovládá instinkt boje a útěku. To nás pravděpodobně pomáhá chránit před nebezpečím.
To poslední co bychom si přáli, je pořádně se zapotit při pohovoru nebo na prvním rande, ale tuto přirozenou věc prostě nemůžeme ovládnout. Zkuste se nejprve zapotit při cvičení před tím, než půjdete do nějaké stresující situace. Když jste nervózní, stoupá hladina kortizolu v krvi, aby Vám dodal energii k boji nebo útěku. Ale dnes většina stresujících situací nevyžaduje boj či útěk, a navíc jsme kvůli kortizolu ještě více nervózní a snižuje se schopnost analyticky myslet. Cvičení nás zbaví přebytku kortizolu a tak můžeme zůstat soustředění, a navíc se tak moc nezapotit ve stresující situaci.
Silvie Sher
https://www.instagram.com/silvie.sh.me/
Trenérka OnlineFitness.cz