Blog Online Fitness
5 mýtů o hubnutí
30.04.2017Jedním z nejčastějších témat ve Fitness je hubnutí. Lidé dnes dávají spoustu rad, tipů a návodů jak zhubnout, nicméně jak již nejspíš všichni víme, ne všechno je pravda. Z posledních zkušeností vám vypisuji pár hlášek, se kterými jsem se setkala.
Po sedmé hodině večer nesmíme jíst
Spíš než „kdy“ máme jíst bych se orientovala na fakt „co“ máme jíst. Pokud se přes den přejíte a večer budete mít hlad, nijak vám to v hubnutí nepomůže. Důležité je držet se zdravé stravy přes celý den, a pokud si dáte lehkou večeři tak, abyste šli spát sytí ale ne přejedení, nemůžete nic zkazit. Dalšími faktory pak je, v kolik hodin chodíte spát. Pokud si dáte poslední jídlo v sedm večer, ale vzhůru jste do tří do rána, je jasné že nejspíš ještě budete potřebovat lehké jídlo než usnete. Za ideální večeři se považuje rýže, brokolice, zelenina, lehká nesmažená jídla a pokud cukry, tak pomalé. Taky si musíte hlídat vlastní tělesné pochody a znát svůj metabolismus. Já osobně si před spaním klidně dám i sladké a tím lépe se mi ráno vstává. Pokud večer nejím, jsem ráno unavená a malátná.
Snídaně je základ dne
Opět – poslouchejte vlastní metabolismus. Každé tělo má svoje hodiny, svůj režim, a je třeba to znát a respektovat. Nemůžete dávat druhým rady, které pomáhají vám, protože jeho tělo může fungovat úplně jinak. Stejně jako jsou lidé, kteří chodí brzy spát a brzy vstávají, tak někteří fungují lépe v noci a ráno jsou nepoužitelní. Zajímavé je, že je úplně jedno kolik hodin spíte – pokud jste noční člověk, je vám ráno prostě blbě i když spíte 8h. Takoví lidé pak budou mít nejspíš i menší potřebu po jídle, jelikož jejich mechanismus prostě dřív nespíná a žaludek, játra, střeva atd. nejsou ve svém „pracovním režimu.“ Takže i když se nuceně najíte, není vám vůbec dobře a spíš se vám přitíží. Pokud ale vyhládnete řekněme do jedenácté, dvanácté hodiny (nebo i později), tělo se dostane do své přirozené funkce kdy začne spalovat a tudíž také vyžadovat potravu. Jakmile dostanete hlad, v pohodě sníte klasickou porci a je vám dobře. Takže ne, neplatí to že musíte snídat, platí „respektujte svoje tělo“. Samozřejmě taky znám ten opačný typ lidí, kteří kolem deváté už klimbají a po desáté usínají ve stoje. Takoví pak vyletí z postele v šest ráno, hladoví jak dravá zvěř a první co tak shánění vydatnou snídani. A takoví zase nejspíš budou mít potíže najíst se večer, jednoduše jim už tělo upadá do klidového režimu a trápit ho trávením potravy by rozhodně přínosné nebylo.
Celer má „negativní“ kalorie
Krom toho že hodně lidí celer nemá rádo, ještě jsem se k tomu setkala s povídáním, že celer obsahuje negativní kalorie. Když si to vezmeme dle informací o kaloriích, tak jeden 15cm výhonek jich má pět (19 kilojoulů). Aby naše tělo celer strávilo, použije přibližně 10% z celkové kalorické hodnoty, čemuž se říká termický efekt potravy. Prakticky je to tedy jen jeden nebo dva kilojouly, tudíž energetický zisk z celeru je 17 kj, což je pozitivní (naše tělo energii získá). Jediné, co obsahuje „negativní kalorie“ je studená voda, protože tělo ji potřebuje absorbovat. Aby to ale mohlo udělat, musí ji prvně zahřát na tělesnou teplotu. A ono ohřívání sežere pár kilojoulů. Voda sama žádné kalorie nemá, takže celkový efekt je „negativní“ (naše tělo energii vydá).
Zelený čaj urychluje metabolismus
Studie která probíhala v roce 2012 a zahrnovala 15 rozdílných pokusů s tlustými až obézními lidmi zkoumala vliv zeleného čaje na redukci váhy a jejího udržování, přičemž nebyly potvrzeny žádné dlouhotrvající účinky. Nedávná studie, která se zabývala dospělými lidmi s metabolickým syndromem ukázala malý vliv jakéhokoli čaje nebo extraktu z čaje, nicméně výsledky nemůžeme brát příliš vážně jelikož kvalita výzkumu nebyla zrovna dobrá.
Žvýkání žvýkačky urychluje redukci váhy
Žvýkání vysílá signály do mozku které ohlašují že jíte, a tudíž se brzy budete cítit plní. Výzkum zahrnující 60 dospělých zkoumal, jestli žvýkání tvrdší nebo měkčí žvýkačky, nebo žádné, má vliv na chuť k jídlu. Došli k závěru že žvýkání jakékoli žvýkačky vedlo k velmi malému poklesu chutě na jídlo u štíhlých jedinců, zatímco u těch s nadváhou naopak zvyšovalo množství jídla, které snědli. Systematická studie vyhodnotila vztah mezi žvýkáním, chutí k jídlu a množstvím snědeného jídla.
Druhotná analýza třinácti studií zjistila, že žvýkání je spojené s redukovaným pocitem hladu, zatímco 10 z 16 experimentálních studií zjistilo, že žvýkání redukuje příjem potravy. Tato analýza také poznamenala, že existovala publikační nespravedlnost, tzn. že studie s pozitivním nálezem byly častěji publikované. Zajímavé je, že vliv žvýkání žvýkačky na zefektivnění procesu hubnutí nebyl zkoumán.
Elen Šarmanová
Trenérka a redaktorka OnlineFitness.cz