Blog Online Fitness
7 “zdravých“ návyků, které zpomalují hubnutí
28.10.2017
Jíme zdravě, cvičíme jako blázni a přesto hubneme pomalu a nejsme tam, kde bychom s váhou chtěli být. Dokonce, i když děláme všechny správné věci – vybíráme si zdravé občerstvení, nejíme smažené, snižujeme příjem kalorií – možná i tohle děláme špatně. Jak je to vůbec možné?
1. Potraviny bez cukru
Jenom proto, že na něčem je napsáno “bez cukru“, tak to automaticky neznamená zdravou a správnou volbu pro naše hubnutí. Mnoho produktů, které mají napsáno na štítku: bez cukru, tak obsahují umělá sladidla, které mohou vést k přibírání na váze. V takových potravinách můžeme najít sladidla jako je aspartam, sukralóza nebo stéviosid nejsou zrovna efektivní pro hubnutí. Naše rada zní: Číst důkladně etikety.
2. Přemíra zdravých svačinek
Kontrola porcí hraje u hubnutí výraznou roli, jelikož přibírat lze i ze zdravých jídel, pokud je konzumujeme v nadměrném množství. Pozorovat, jak moc jíme, je stejně důležité jako pozorovat to, co jíme. Takovým příkladem jsou například mandle, avokádo nebo proteinové tyčinky. Všechny tři příklady skvěle zapadají do hubnutí, ale pouze v omezeném množství. Pokud sníme kilo mandlí denně, k tomu kilo avokáda a 5 proteinových tyčinek, tak rozhodně nezhubneme. Všeho s mírou, pokud si nejsme jisti, kolik by měla být míra, tak si najdeme na internetu výživové hodnoty jednotlivých potravin a hned budeme mít jasno.
3. Přeskakování jídel
Někteří z nás berou hubnutí jako nějaký druh hladovky a řídí se rovnicí: čím méně toho sním, tím více zhubnu. Bohudík, to tak nefunguje. Pokud budeme jíst málo, tak naše tělo bude fungovat v nouzovém režimu a bude ukládat snad i vzduch, kdyby to šlo. Je důležité jíst zhruba 5x denně menší porce jídla.
4. Vyloučení všech tuků
Je už načase zabít mýtus, že všechny tuky jsou špatné. Ano, nasycené tuky mohou poškodit naše zdraví a mohou nám přidat kilogramy navíc, ale to neznamená, že vyloučíme všechny tuky z našeho jídelníčku. Nenasycené tuky jsou pro naše zdraví velmi důležité, jelikož existují vitamíny, které se rozpouštějí pouze v tucích, a pokud tyto tuky nemáme, tak nebudeme vstřebávat ani důležité vitamíny. K dobrým tukům se řadí například ořechy, avokádo, vejce nebo losos.
5. Žít tréninkem
Cvičení napomáhá hubnutí, to je 100% pravda, ale opět zde platí pravidla, že vše se musí provádět s mírou. Pokud tvrdě trénujeme každý den, bez odpočinku, tak naše tělo se nestihne zotavit a výrazně tím zvýšíme riziko zranění, které nám může zabránit cvičit na dlouhou dobu. Vždy bychom měli dát tělu prostor pro regeneraci a minimálně 2x týdně zvolnit tempo. Pokud bez cvičení nemůžeme vydržet, tak zvolíme volnější aktivitu, jako je například plavání nebo pohodová procházka.
6. Konzumace bezlepkové stravy
Pokud netrpíme žádnou nemocí, která by nám bránila trávit lepek, tak bychom měli konzumovat bezlepkové potraviny jen s mírou. Mnoho bezlepkových potravin může obsahovat daleko více sacharidů, než podobné potraviny s lepkem. Většina bezlepkových chlebů je vyrobena z rafinovaných plodin, z nichž je nejoblíbenější bílá rýžová mouka. Ve finále má takový chléb dvojnásobný počet karbohydrátů, než běžný chléb z celozrnné mouky. Pokud nám mouka nedělá zdravotní problémy, tak bychom měli volit raději celozrnné výrobky, než bezlepkové.
7. Rutina
Mít zaběhlý časový harmonogram nám jistě pomůže dodržovat zdravý životní styl a pravidelný trénink, ale měli bychom se vyvarovat rutiny. Lidské tělo je neuvěřitelně přizpůsobivé a dokáže si zvyknout téměř na vše. Pokud budeme cvičit stále stejné cviky a naše tréninky budou téměř totožné, tak zhruba za 14 dní, to naše tělo bude brát jako klasickou aktivitu, při které rozhodně hubnout nebudeme. Tělo potřebuje šokovat, a proto bychom měli trénink střídat, jak jen to půjde. Maximálně bychom měli trénovat stejnou sestavu po dobu 3 týdnů.
Ing. Kateřina Škrlová
Redaktorka OnlineFitness.cz