Blog Online Fitness
Chemie či alternativa? Různé způsoby, jak posílit imunitu
03.04.2017Vitaminy v ovoci často nestačí..
Čerstvé ovoce a zelenina je samozřejmě podstatná část našeho jídelníčku, nicméně jako léčba při oslabení organismu už opravdu nestačí.. Dnešní ovoce obsahuje běžně o 80% méně vitaminů než před několika lety, o pesticidech aj. se bavit nemusíme.. To že slupku z jablek musíme loupat snad ví už každý (pokud ne, zkuste si nožem seškrábat to mazlavé co cítíte na některých jablkách – naškrábete si na linku hromádku vosku.. zkuste sami, nedělám si srandu). A vývar je dnes lepší z bujonu než z kupované zeleniny.. Je to zlé, to víme všichni, ale co tedy s tím? Pokud žijete jako já v centru velkoměsta a nemáte možnost pomalu ani vyvenčit psa, natož si něco vypěstovat, musíte se spolehnout na jiné možnosti...
Takže čím doplňovat nejen vitamin C?
Je samozřejmě ideální jíst ho přírodní cestou, v přirozené kombinaci s ostatními vitaminy a minerály, které se navzájem podporují a zajišťují správné vstřebávání. Klasické rozpustné šumivé tablety nemusí fungovat, pokud nám k zužitkování onoho vitaminu chybí ty ostatní, takže je vždycky lepší snažit se najít přirozenější verzi (už jen proto, že tělo si mnohem lépe poradí s přírodním zdrojem než s chemií).
Mně se skvěle osvědčila kombinace Céčka s echinaceou, zinkem a případně dalšími vitaminy. Nebudu jmenovat konkrétní doplňky, každý si už v lékárně může dle rady s lékárníkem vyžádat to, co mu sedne nejvíc. Každopádně doporučuji zmínit, že nepotřebujete bonbony za 380 Kč, jak se snažili prodat mně, když jsem hledala vitaminy na podporu imunity pro syna. V balíčku 90 tabletek za přemrštěnou cenu, a ve složení víc barviv, dochucovadel a zahušťovadel než vitaminu. Když ale vytrváte a budete se ptát po něčem jednoduchém = tudíž funkčním a přírodním, dostanete bez problémů sirup za 70 Kč, který má ve složení jen dvě až pět bylinek, můžou ho i děti a ještě skvěle chutná. Mě to zvedlo po pár dnech rýmy, kašle, slabosti a vyčerpání, kdy jsem vše léčila 3 stroučky česneku, zázvorem, čaji, bylinkami domácími i sušenými. Nic. Zabraly až vitaminy z lékárny. Bohužel, pokud člověk tu přírodu tolik vyčerpává, těžko z ní může těžit když to potřebuje. Takže za mě je skvělé pořídit si přírodní výtažky a doplňky s klasickými vitaminy, rozhodně dobrá prevence a když už to s vámi praští, tak v korigovaných extra dávkách lepší léčba než (častokrát zbytečná) antibiotika či jiná chemie..
Co ty staré babské rady?
Z klasických doporučení našich babiček se přikláním k inhalaci páry s bylinkami – protáhne to dutiny a uvolní se vám ucpaný nos. Pokud na to nemáte čas nebo nervy, tak sprej do nosu udělá taky dobrou službu.
Tymián a šalvěj jsou dobré bylinky pro výplach krku, šalvěj používám jako čaj, kdy vypláchnu a můžu polknout, podporuje dobré trávení.
Bylinná mastička Psí sádlo – bohužel ano, název mi dělá zle a vadí mi, že zavádí lidi k myšlence, že by psí sádlo mělo opravdu nějak pomáhat. Nicméně tato bylinková a opravdu neškodná mast je skvělá na kašel, zlepšuje dýchání i při rýmě a nachlazení, doporučuji natírat nejen prsa a záda, ale také krk.
Klasická čínská medicína? K této se prosím přikláním jen velmi střídmě a kriticky.. Čínská medicína byla pro chudou spodinu, která si bez peněz nemohla dovolit kvalitní léky a běžné lékařské ošetření. Proto se zasahovalo tím, co bylo zrovna po ruce, a lidé se udržovali naživu dost hrůznými a pochybnými způsoby. Takový středověk občas.. takže za mě není k čemu vzhlížet, samozřejmě že bylinky, akupunktura aj. věci jsou osvědčené a fungují, nicméně pořád je dobré zachovat zdravou úvahu a vědět, kdy je dobré věřit produktům dnešní doby. Věřte mi že ti chudí nemocní číňané by si taky raději vzali paralen než si nechat vykouřit dům pryskyřicí... Takže přírodně, ale s rozumem :-)
Elen Šarmanová
Trenérka a redaktorka OnlineFitness.cz