Blog Online Fitness
Co sledovat, když se snažíme zhubnout?
11.01.2016Tělo je velice zvláštní, dějí se v něm mnohé děje, které způsobují jeho fungování. Když hubneme, tak se musíme zaměřit spíše na vizuální efekt, než na ten váhový. Pokud cvičíme a dodržujeme správnou stravu, tak je vcelku běžné, že se nám ručička váhy nehýbe. To ale neznamená, že bychom nehubli. Opak je pravdou. Hubneme, ale zároveň nabíráme také svaly, vodu a jiné látky, které zapříčiní stopku na váze. Jak tedy pozorovat své úspěchy?
Znáte Julii Roberts a její červené sexy šaty z filmu Pretty woman? Právě tyto šaty jsou váhou pro tuto skvělou herečku. Svěřila se, že dokud se vejde do těchto šatů, tak je s váhou spokojená. Pokud se nevejde, začíná intenzivněji cvičit. Na klasickou váhu prý vůbec nekouká. Dělejme to tedy podobně jako ona. Nemusíme sice volit hned sexy šaty a zkoušet se do nich každý měsíc nacpat, ale zkusme si více všímat našich objemů.
Metr a notýsek
Abychom si zdokumentovali náš progres, tak si pořiďme krejčovský metr a malý notýsek. Metrem se budeme měřit, do notýsku si psát naše objemy. Pro správné měření je důležité, aby probíhalo opakovaně vždy na stejných místech. Tyto místa si na těle nějak “vyznačte“, například si najděte znamínko nebo jizvičku v oblasti měření. Další týden budete vědět, kam metr znova přiložit.
Co měřit?
Většinou je tato volba zcela na každém z nás. Existují však partie, které se měří snad úplně vždy. Těmi jsou: prsa, pas, boky, zadeček, stehna a lýtka. Vždy se snažíme měřit v nejširší oblasti dané partie. Pokud si nejste stále jisti, tak se podívejte na obrázek.
Jak často?
Jak často se měřit je hlavně otázkou našeho odhodlání. Pokud nám nevadí se dívat na pomalé změny, tak doporučuji se měřit 1x týdně. Pokud ale patříme k lidem, kteří potřebují vidět velké změny a že se děje něco výrazného, tak postačí měření 1x za měsíc. Bohužel pokud se měříme s větším časovým odstupem, tak také pomaleji získáváme zpětnou vazbu od našeho těla. Pokud vše jde správně, tak na mírách by se měl objevit rozdíl každý týden. Může se objevit jen v některých partiích a může být velice malý, ale měl by tam být. Pokud se ale změna nedostaví ani po dvou týdnech, tak něco děláme špatně. Může jít o špatně sestavený trénink cvičení anebo také o špatný jídelníček. S častým měřením zjistíme chybu mnohem rychleji a můžeme ji tedy rychleji odstranit.
Pokud jste tedy ve fázi hubnutí, kdy se Vaše váha nehýbá, tak nepropadejte depresím. Pravděpodobně hubnete na objemech a na váze se to objeví později. Vždyť koho zajímá naše váha? Každého z nás zajímá, zda vypadáme dobře a ne jestli máme 65kg nebo 60kg.
Ing. Kateřina Škrlová
Redaktorka OnlineFitness.cz