Blog Online Fitness

Kofein: účinný spalovač a nakopávač při hubnutí
Rady, tipy, triky

Kofein: účinný spalovač a nakopávač při hubnutí

13.02.2019
Pokud se začneme zajímat více o hubnutí, tak pravděpodobně narazíme na různé produkty, které se označují jako suplementy a mnoho odborníků nám je bude nabízet. K takovým suplementů se řadí také různé spalovače. Podívejme se na jeden přírodní spalovač, který nalezneme i v běžných potravinách – Kofein.

 

Kofein je látka obsažená v kávě a v menším množství také v čaji, kde se vyskytuje přirozeně. Avšak na trhu můžeme najít spousty syntetických přípravků, které kofein obsahují. Po konzumaci kofeinu se často můžeme cítit nabuzení, bdělí, ale také můžeme pociťovat nervozitu. Může nám rychleji bít srdce nebo můžeme chodit často na toaletu, jelikož kofein má diuretické účinky.

 

Negativní účinky

Kofein má spousty pozitivních účinků, ale pokud to s ním přeháníme, tak budeme pociťovat spíše ty negativní. Důležité je si uvědomit, kolik kofeinu přijímáme. Kofein je látka, která je zadržovaná v těle, dokud nedojde k jejímu rozpadu. Poločas rozpadu je zhruba čtyři až šest hodin. A právě kvůli tomuto pomalému rozpadu, bychom si měli dávat pozor na to, kolik kofeinu vypijeme. Pokud jsme zvyklí pít, co dvě hodiny kávu, tak se u nás mohou vyskytovat negativní účinky kofeinu.

 

Může docházet k pociťování úzkosti a nervozity, ale také k podráždění žaludku a průjmu. Kofein také snižuje absorpci vápníku a železa. Ženy, které pravidelně konzumují kofein (čtyři a více šálků kávy denně nebo 330mg kofeinu) a zároveň mají nižší příjem vápníku ve stravě, mohou u sebe zvýšit riziko vzniku osteoporózy.

 

Mechanismus kofeinu

Účinky kofeinu se zabývalo mnoho vědeckých studií, které převážně zkoumaly vliv kofeinu při vytrvalostních sportech a tvrdém tréninku. Studie zjistily, že kofein napomáhá k lepšímu výkonu a k pocitu nabuzení. Studie také objasňují, jak kofein napomáhá k lepšímu výkonu. Nejrozšířenější teorie říká, že kofein zvyšuje využití tuků jako energetického zdroje našeho pohybu. Dochází ke stimulaci produkce adrenalinu, hormonu, který urychluje uvolňování mastných kyselin do krevního řečiště. Tyto mastné kyseliny jsou v počátku tréninku využívány jako energetický zdroj a dochází k “šetření“ svalového glykogenu, který je použit až v pozdější fázi tréninku. Laicky řečeno, vydržíme intenzivně trénovat po delší dobu.

 

Využití kofeinu při cvičení

Napomáhá kofein lepšímu silovému výkonu, a tím k efektivnějšímu tréninku? Podle nedávných studií, rozhodně ano. Studie ukázaly, že k lepšímu výkonu došlo u všech zkoumaných účastníků, ale nejlepší výsledky byly zaznamenány u občasných konzumentů. To znamená, že pokud nejsme zvyklí konzumovat kofein ve větším množství, tak nám šálek kávy před cvičením, může výrazně pomoci k lepšímu výkonu.

 

Kofein zlepšuje silový trénink tím, že spouští produkci epinefrinu v nadledvinkách, což vede ke zvýšení svalové kontrakce. Následně pak máme pocit, že naše úsilí je daleko menší, než jsme zvyklí. Díky tomu můžeme trénovat s větší zátěží, než bychom zvládli bez kofeinu. Zvýšení silového výkonu vede k efektivnějšímu budování svalové hmoty. A čím více svalové hmoty máme, tím efektivněji spalujeme a rychleji hubneme.

 

Závěrem

Kofein je v rozumném množství velmi účinným doplňkem při hubnutí. Kromě svých pozitivních účinků na silový trénink, má také vliv na zlepšení mentálního výkonu, a to především na naši pozornost. Dokážeme se tak snáze dokopat k většímu množství opakování při cvičení. Je však důležité mít na paměti, že bychom měli kofein konzumovat s mírou.

 

Ing. Kateřina Škrlová 

Redaktorka OnlineFitness.cz
online fitness

Další články

Rady, tipy, triky
Prázdninová péče o zdraví: Jak pečovat o sebe během letních měsíců
Prázdninová péče o zdraví: Jak pečovat o sebe během letních měsíců
Léto je ideálním časem pro odpočinek a načerpání nové energie, ale zároveň přináší výzvy v podobě péče o naše zdraví a pohodu. V tomto článku se dozvíte, jak se během prázdnin starat o své tělo i mysl. Přečtěte si naše tipy a užijte si léto naplno a ve zdraví!
Čtěte více
Rady, tipy, triky
Kolik kroků denně opravdu potřebujete? Pravda o magické hranici 10 000 kroků
Kolik kroků denně opravdu potřebujete? Pravda o magické hranici 10 000 kroků
Každodenní chůze může být klíčem ke zdravějšímu tělu i mysli. Ale opravdu potřebujeme ujít deset tisíc kroků denně, nebo je to jen mýtus? Zjistěte, jaký počet kroků je ideální právě pro vás a jak chůze prospívá zdraví.
Čtěte více
Nahoru