Blog Online Fitness
Nebezpečné trans-mastné kyseliny
30.04.2015Z čehož vyplývá, že bychom si měli vybírat oleje a tuky, vhodné pro tepelnou úpravu (jako je restování, smažení a grilování), které vydrží vysoké stupně (např. sádlo, řepkový olej, rýžový olej, olivový olej).
V současné době již většina výrobců používá tzv. interesterifikaci, což je jiný způsob technologické úpravy, při které k vzniku trans-mastných kyselin nedochází.
Vysoké procento jich obsahuje např.: Omega – 30%, Ceres Soft – 34 %, Zlatá Haná – 15 %. Nebezpečnější „skrytý“ příjem trans-mastných kyselin je obsažen ve smetanových zmrzlinách, cukrovinkách, oplatkách, koblihách a smažených jídlech. Z tohoto důvodu používám pouze olivový olej a i když je znatelně dražší neš slunečnicový, předcházím tak spoustě zdravotních problémů a obezitě. Nebudu lhát, že nevezmu do pusy koblih, nebo si nedám zmrzlinu. Dám, přecejen jsem pořád jenom člověk. Ale určitě nenajdete smažená jídla, cukrovinky a pod. na mém denním jídelníčku. :-)
Co špatného tedy způsobují ztužené tuky?
Snižují hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi a naopak zvyšují stupeň „špatného“ LDL cholesterolu. Přispívají ke vzniku srdečních a nádorových onemocnění. Pro naše zdraví jsou nebezpečné tak jako přemíra konzumace živočišných tuků, které obsahují nasycené mastné kyseliny. Naopak nenasycené mastné kyseliny v rostlinných olejích jsou zdravější. V ideálním případě naše tělo nepotřebuje vůbec žádné trans-mastné kyseliny.
Každopádně by ale denní příjem neměl překročit 1% z celkového množství přijaté denní energie. Měli bychom se proto vyvarovat příliš častému stravování v rychlém občerstvení a při nákupu potravin vždy pročíst složení a obsah tuků na obalu.
Je to pořád dokola. :-) Čtěte ty etikety na obalu. :-))) Já už to dělám vážně automaticky a nějak mně to neobtěžuje, i když začátky byly kruté. Ale funguje to jako u všeho - ono se to poddá, člověk si zvykne, všemu se naučí. :-)
Krásný den.
Vaše Denisa