Blog Online Fitness

Nebezpečné trans-mastné kyseliny
Zdravě v kuchyni

Nebezpečné trans-mastné kyseliny

30.04.2015
Při použití zastaralé technologie ztužování tuků rostlinných olejů tzv. hydrogenace, mohou tuky měnit své prostorové uspořádání a přecházet z cis- na trans- formu a od toho tedy trans-mastné kyseliny. Sami si je můžeme vytvořit i doma a to přepálením tuku při klasické tepelné úpravě.

Online Fitness

Z čehož vyplývá, že bychom si měli vybírat oleje a tuky, vhodné pro tepelnou úpravu (jako je restování, smažení a grilování), které vydrží vysoké stupně (např. sádlo, řepkový olej, rýžový olej, olivový olej).

V současné době již většina výrobců používá tzv. interesterifikaci, což je jiný způsob technologické úpravy, při které k vzniku trans-mastných kyselin nedochází.

Vysoké procento jich obsahuje např.: Omega – 30%, Ceres Soft – 34 %, Zlatá Haná – 15 %. Nebezpečnější „skrytý“ příjem trans-mastných kyselin je obsažen ve smetanových zmrzlinách, cukrovinkách, oplatkách, koblihách a smažených jídlech. Z tohoto důvodu používám pouze olivový olej a i když je znatelně dražší neš slunečnicový, předcházím tak spoustě zdravotních problémů a obezitě. Nebudu lhát, že nevezmu do pusy koblih, nebo si nedám zmrzlinu. Dám, přecejen jsem pořád jenom člověk. Ale určitě nenajdete smažená jídla, cukrovinky a pod. na mém denním jídelníčku. :-)

 Co špatného tedy způsobují ztužené tuky?

Snižují hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi a naopak zvyšují stupeň „špatného“ LDL cholesterolu. Přispívají ke vzniku srdečních a nádorových onemocnění. Pro naše zdraví jsou nebezpečné tak jako přemíra konzumace živočišných tuků, které obsahují nasycené mastné kyseliny. Naopak nenasycené mastné kyseliny v rostlinných olejích jsou zdravější. V ideálním případě naše tělo nepotřebuje vůbec žádné trans-mastné kyseliny.

Každopádně by ale denní příjem neměl překročit 1% z celkového množství přijaté denní energie. Měli bychom se proto vyvarovat příliš častému stravování v rychlém občerstvení a při nákupu potravin vždy pročíst složení a obsah tuků na obalu.

Je to pořád dokola. :-) Čtěte ty etikety na obalu. :-))) Já už to dělám vážně automaticky a nějak mně to neobtěžuje, i když začátky byly kruté. Ale funguje to jako u všeho - ono se to poddá, člověk si zvykne, všemu se naučí. :-)

Krásný den.

Vaše Denisa

Denisa Dráb

Online Fitness

Další články

Zdravě v kuchyni
Meloun: Letní osvěžení plné zdraví
Meloun: Letní osvěžení plné zdraví
Meloun je nejen osvěžující letní pochoutka, ale nabízí také řadu zdravotních výhod, které mohou pozitivně ovlivnit vaše tělo. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou benefity melounu a poradíme vám, jak vybrat ten správný, abyste si mohli vychutnat jeho sladkost a šťavnatost. Přečtěte si více a zjistěte, proč by meloun neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Čtěte více
Zdravě v kuchyni
Letní drinky, které vás nakopnou a osvěží: Perfektní doplněk ke cvičení
Letní drinky, které vás nakopnou a osvěží: Perfektní doplněk ke cvičení
Léto je ideálním obdobím pro osvěžující nápoje. Teploty stoupají, proto je důležité dodržovat pitný režim. Přinášíme vám výběr letních drinků, které vás nejen osvěží, ale také nakopnou a podpoří váš výkon při cvičení.
Čtěte více
Nahoru