Blog Online Fitness

Nebojíme se sacharidů! Přehled a rozdíly mezi komplexními sacharidy a cukry.
Rady, tipy, triky

Nebojíme se sacharidů! Přehled a rozdíly mezi komplexními sacharidy a cukry.

23.05.2018
Sacharidy se řadí společně s bílkovinami a tuky do kategorie makroživin, které bychom měli dodávat tělu, aby správně fungovalo. Avšak nejsou sacharidy jako sacharidy. Podívejme se společně na rozdělení dobrých – komplexních sacharidů a špatných – jednoduchých cukrů.

 

Komplexní sacharidy vs. cukry

Komplexní sacharidy neboli škroby jsou komplexní polysacharidy, které jsou tvořeny mnoha cukernými jednotkami. Právě mnoho cukerných jednotek zapříčiňuje pomalejší trávení těchto živin, které se následně dostávají pomaleji do krevního řečiště, a tím se prudce nezvyšuje hladina cukru v krvi – ovlivnění chutí a falešného hladu.

 

Rychlost zvýšení hladiny cukru v krvi se charakterizuje pomocí glykemického indexu. Zjednodušeně řečeno, tak hodnota glykemického indexu vyjadřuje rychlost, za jakou se sacharidy z potravy přemění v trávicím traktu na glukózu, která se dostane do krevního oběhu. Čím je číslo glykemického indexu nižší, tím pomaleji se sacharidy přeměňují.

 

Je tedy již jasné, že komplexní sacharidy, které se přeměňují pomalu, tak mají nízkou hodnotu glykemického indexu. Přesným opakem jsou jednoduché cukry, které se skládají jen z pár jednotek cukru, a tím pádem se velmi rychle rozkládají, dostávají se rychle a najednou do krve a nám vystřelí hladina krevního cukru. Tento děj snadno poznáme například po větším jídle, kdy máme chuť na nějakou sladkou tečku.

 

V kterých potravinách se vyskytují komplexní sacharidy?

Komplexní sacharidy nalezneme například v těchto potravinách:

Sladké brambory: 20g
Čočka: 59g
Fazole: 59g
Hrách: 62g
Kešu: 29g
Arašídy: 14g
Datle: 32g
Pekanové ořechy: 14g
Pistácie: 16g
Pohanka: 60g
Polenta: 70g
Ovesné vločky: 60g
Rýžové chlebíčky: 79g
Tmavý chléb celozrnný: 42g
Kvalitní těstoviny:  31g
Hnědá rýže: cca 75g
Bílá rýže: cca 75g

Obsah komplexních sacharidů je na 100g dané potraviny.

 

Vláknina

Mnoho komplexních sacharidů spadá do skupiny označované jako vláknina. Vláknina je složka potravy, která je rostlinného původu. Je pro nás nestravitelná, ale velmi prospěšná, jelikož nám napomáhá pročišťovat trávicí trakt, a zároveň na sebe navazuje vodu, díky které zvětšuje svůj objem, a my se následně cítíme déle sytí a nepřepadají nás chutě. Vláknina se vyskytuje například v zelenině, ovoci, luštěninách a obilovinách. Zkrátka se vyskytuje téměř ve všech potravinách rostlinného původu. Vlákninu bychom měli tedy konzumovat ve větším množství, aby naše trávení lépe fungovalo.

 

Komplexní sacharidy jsou pro tělo velmi prospěšné, nejen že zahánějí náhlý hlad, ale také minimalizují chutě na nezdravé potraviny a zároveň napomáhají pročišťovat trávicí trakt. Měli bychom konzumovat zhruba 2g sacharidů na 1 kilogram váhy.

 

 

 

Ing. Kateřina Škrlová

Redaktorka OnlineFitness.cz
online fitness

 

Online Fitness

 

 

 

 

 

Další články

Rady, tipy, triky
Prázdninová péče o zdraví: Jak pečovat o sebe během letních měsíců
Prázdninová péče o zdraví: Jak pečovat o sebe během letních měsíců
Léto je ideálním časem pro odpočinek a načerpání nové energie, ale zároveň přináší výzvy v podobě péče o naše zdraví a pohodu. V tomto článku se dozvíte, jak se během prázdnin starat o své tělo i mysl. Přečtěte si naše tipy a užijte si léto naplno a ve zdraví!
Čtěte více
Rady, tipy, triky
Jak načerpat energii na dovolené: Tipy pro opravdový odpočinek
Jak načerpat energii na dovolené: Tipy pro opravdový odpočinek
Dovolená je časem, kdy bychom měli odložit každodenní starosti a skutečně si odpočinout. Přesto se často stává, že se vracíme z dovolené unavení více než předtím. Jak tedy zajistit, aby dovolená splnila svůj účel a my načerpali energii, kterou potřebujeme? Zde je několik tipů, jak si dovolenou opravdu užít a vrátit se z ní plní síly a vitality.
Čtěte více
Nahoru