Blog Online Fitness
Není kalorie jako kalorie
22.04.2018V mnoha článcích ať už na internetu nebo v časopisech, se můžeme dočíst, že kalorie je jen kalorie. Tuto filozofii vyznává mnoho lidí, kteří jako šílení počítají každé sousto, aby měli menší příjem, než mají výdej. Bohužel počítání kalorií se dostalo až tak daleko, že někteří lidé tvrdí, že je nepodstatné, z jakých zdrojů kalorie přijmeme. Je to samozřejmě naprostá hloupost. Když se trochu zamyslíme, tak nám jistě dojde, že pro naše tělo není to samé, zda sníme 1000 kalorií ze sladkostí nebo 1000 kalorií z masa a rýže.
Důležitým faktorem při hubnutí, je mít správně nastartovaný metabolismus, který nám umožní dopřávat si i nezdravé potraviny, bez okamžitého přibírání. Abychom dosáhli rychlého a právně fungujícího metabolismu, tak musíme mít kvalitní výživu, která nám pomůže vytvářet svalovou hmotu. Dámy, nebojte se, nemusíme mít žádnou obavu, že by z nás byly kulturistky. To chce daleko více dřiny a mnoho, vážně mnoho suplementů. Pokud nabereme svaly, tak dojde pouze k tomu, že se nebudeme třepat jako želé, ale budeme krásně zpevněné, budeme mít větší sílu, větší vytrvalost a hlavně rychlejší metabolismus, jelikož čím více svalů máme, tím více spalujeme = rychlejší metabolismus.
A jak tedy dosáhneme svalů? Kvalitní stravou, která obsahuje velké množství bílkovin a tuků. Pokud bychom se zaměřili pouze na počítání kalorií, tak pravděpodobně nedodáme tělu vše potřebné makroživiny, co by mělo mít pro správné fungování.
Makroživiny
K základním makroživinám se řadí bílkoviny, tuky a sacharidy.
Bílkoviny
Bílkoviny jsou nutné pro správné fungování organismu. Tuto makroživinu nelze v našem jídelníčku nahradit. Bílkoviny se skládají z různých aminokyselin, které se následně v těle rozkládají a podporují chemické procesy v těle. Bohužel ne všechny tyto aminokyseliny si dokáže tělo samo vyrobit a my je musíme přijímat v potravě. Pokud bychom bílkoviny výrazně omezily, tak nám hrozí zastavení růstu, pomalé hojení, narušená imunita a v konečné fázi také porušení orgánů.
K hlavním zdrojům bílkovin se řadí maso, mléko a mléčné výrobky, vejce, tofu, sója, hrách, fazole, čočka a mnoho dalších potravin.
Tuky
Tuky se také řadí k makroživinám, které nelze z jídelníčku vyřadit. Tuky slouží jako dlouhodobý zdroj energie. Bohužel kdysi byl rozšířen mýtus, že bychom neměli jíst tuky, jelikož se z nich přibírá. Tuky mají totiž největší energetickou hodnotu ze všech makroživin. Pokud bychom tuky vyřadili z našeho jídelníčku, tak bychom si mohli narušit správné fungování hormonálního systému, ohrozili bychom orgány, které jsou obaleny tukem, a zamezili bychom rozpouštění životně důležitých vitamínů, jako jsou A, D, E, a K.
Je samozřejmostí, že opět není tuk jako tuk. Tuky dělíme na nasycené, nenasycené a polynenasycené. Více o tucích se můžeme dočíst například v tomto článku: Jak je to s nasycenými a nenasycenými tuky?
Prospěšné tuky můžeme najít například v rybách, lněném oleji, olivovém a kokosovém oleji, ořechy, tofu a mnoho dalších potravin.
Sacharidy
Sacharidy jsou makroživinou, bez které dokáže lidské tělo přežít. Avšak to neznamená, že bychom je měli v plné formě vyřadit. Každé tělo je jiné, a tak každé snáší příjem a ne-příjem sacharidů jinak. Někteří z nás tuto makroživinu jednoduše nepotřebují, jiní se bez ní zase neobejdou. Je tedy velmi sporné, zda sacharidy jíst nebo nejíst. Pokud se nemůžeme rozhodnout, tak je vhodné zvolit zlatou střední cestu, kdy máme jídelníček postavený převážně na bílkovinách a tucích, ale sacharidy konzumujeme v podobě příloh (rýže, brambory, celozrnné těstoviny).
Sacharidy slouží jako primární zdroj energie. Pro naše tělo snáze zpracovatelné, než tuky, a proto je tělo upřednostňuje. Proč by se zbytečně namáhalo? K speciálnímu druhu sacharidů se řadí vláknina, která je pro tělo velmi prospěšná především při hubnutí. Vláknina na sebe dokáže vázat vodu, tudíž pokud ji konzumujeme, tak máme větší pocit sytosti, nemáme hlad a omezuje naše chutě. Vláknina je také prospěšná pro čištění našeho organismu. Více o vláknině si můžeme přečíst v článku: 10 nejlepších potravin jako zdroj vlákniny.
Ing. Kateřina Škrlová
Redaktorka OnlineFitness.cz