Blog Online Fitness

Vysoce intenzivní cvičení aneb co se děje s tvým tělem při silovém kardiu a HIITu?
Rady, tipy, triky

Vysoce intenzivní cvičení aneb co se děje s tvým tělem při silovém kardiu a HIITu?

20.05.2019
Všichni hledáme nejvíce efektivní způsoby cvičení a stravování, které by nám pomohly k rychlejšímu úbytku na váze a k snazšímu budování svalové hmoty. Této otázce se věnuje celá řada vědců, kteří přicházejí s jasnou odpovědí: Vysoce intenzivní cvičení, je nejlepší.

 

Mnoho cvičebních programů se zaměřuje na pravidelné a ustálené cvičení, při kterých dojde k mírnému zvýšení tepové frekvence do “spalující zóny“. Zvýšení tepové frekvence je sice velmi pozitivní, ale pro tělo je to dlouhodobě velmi slabý impuls ke spalující aktivitě. Po několika trénincích tohoto typu (mírný běh, jízda na kole, rychlá chůze, atd.) si naše tělo zvykne a přestane spalovat tolik energie, jako v době, kdy jsme s tímto typem tréninků začínali. Ve zkratce řečeno, ustálené kardio aktivity nejsou nejefektivnějším způsobem, jak hubnout nebo nabírat svalovou hmotu. Ustálená kardio aktivita je nejvhodnější pro úplné začátečníky a jedince s výraznou nadváhou, jelikož se jedná o snazší druh cvičení, který by měl zvládnout téměř každý.

 

Jak vypadá vysoce intenzivní cvičení?

Vysoce intenzivní cvičení není výjimečné cviky, které se při tréninku provádějí. Velmi často se jedná o kombinaci základních cviků, avšak efektivita tréninku vzniká speciální kombinací těchto cviků. Jak již název napovídá, vysoce intenzivní cvičení se skládá z maximální intenzity, kterou dokážeme při tréninku vyprodukovat a kombinuje se cviky s nízkou intenzitou nebo chvilkovým odpočinkem.

 

Vysoce intenzivní cvičení ovlivňuje celou řadu chemických a fyzikálních procesů v našem těle. V první řadě dojde k výraznému zvýšení tepové frekvence, kdy není neobvyklé, že tepová frekvence přesáhne i 160 tepů za minutu nebo i více. Při krátké klidovější fázi dochází k poklesu tepové frekvence o zhruba 10 tepů za minutu. Zvýšenou tepovou frekvencí dochází k výraznějšímu dýchání a k rychlejší spotřebě kyslíku v organismu. Naše tělo se dostane do anaerobní fáze, kdy dochází k celé řadě biochemických procesů.

 

Když naše tělo pracuje v anaerobním stavu, dochází k produkci kyseliny mléčné, jelikož se nedostává do svalů dostatek kyslíku, který je následně doplňován pomocí kyseliny mléčné. Při produkci kyseliny mléčné dochází současně k produkci adrenalinu, který napomáhá k uvolnění tuků v celém těle a k jejich snadnější přeměně na energii a zároveň napomáhá k výstavbě nových svalových buněk.

 

Vysoce intenzivní cvičení je z dlouhodobého hlediska daleko účinnější, než ustálení kardio aktivity. Hlavní rozdíl je především v budování svalové hmoty, které je daleko rychlejší, než při ustálené kardio aktivitě. Čím více svalů máme, tím více naše tělo spotřebovává energie a tím dochází k rychlejšímu hubnutí tuků.

 

A kde najít vysoce intenzivní trénink? No přece na Online Fitness! Kde vám nabízíme hned tři rozdílné lekce zaměřené na vysoce intenzivní trénink. A těmi jsou Silové kardio, HIIT a Tabata.

 

  

 

Ing. Kateřina Škrlová 

Redaktorka OnlineFitness.cz
online fitness

Další články

Rady, tipy, triky
Prázdninová péče o zdraví: Jak pečovat o sebe během letních měsíců
Prázdninová péče o zdraví: Jak pečovat o sebe během letních měsíců
Léto je ideálním časem pro odpočinek a načerpání nové energie, ale zároveň přináší výzvy v podobě péče o naše zdraví a pohodu. V tomto článku se dozvíte, jak se během prázdnin starat o své tělo i mysl. Přečtěte si naše tipy a užijte si léto naplno a ve zdraví!
Čtěte více
Rady, tipy, triky
Jak načerpat energii na dovolené: Tipy pro opravdový odpočinek
Jak načerpat energii na dovolené: Tipy pro opravdový odpočinek
Dovolená je časem, kdy bychom měli odložit každodenní starosti a skutečně si odpočinout. Přesto se často stává, že se vracíme z dovolené unavení více než předtím. Jak tedy zajistit, aby dovolená splnila svůj účel a my načerpali energii, kterou potřebujeme? Zde je několik tipů, jak si dovolenou opravdu užít a vrátit se z ní plní síly a vitality.
Čtěte více
Nahoru