Blog Online Fitness

Zázračný hořčík a jeho dopad na naše zdraví
Rady, tipy, triky

Zázračný hořčík a jeho dopad na naše zdraví

07.06.2017
Aby nám šlo hubnutí pěkně od ruky, tak je potřeba, aby naše tělo mělo dostatek veškerých živin, vitamínů a minerálů. A jedním z nejdůležitějších je právě hořčík, který napomáhá správnému fungování svalů i našeho srdce. Podívejme se společně, jak prospívá našemu zdraví.

Online Fitness

 

Naše buňky jej potřebují

Hořčík je klíčovým prvkem pro téměř všechny chemické procesy v našem těle, a to jak pro tvorbu energie, tak i pro správné fungování buněk, protože se podílí na transportu cukrů do buněk a napomáhá buňkám využívat kyslík.

 

Naše hlava jej potřebuje

Hořčík podporuje správný tok krve v celém našem těle a mozek není výjimkou. Správné prokrvení mozku napomáhá předcházet bolestem hlavy. Mnoho vědeckých studií se zabývá vznikem bolestí hlavy a většina z nich potvrdila, že lidé trpící na migrény mají nedostatek hořčíku.

 

Naše pohoda jej potřebuje

V dnešní době jsme ve stresu téměř všichni. Chceme mít dobrou kariéru, být dobrými rodiči a partnery a chceme mít krásnou postavu. Všechny tyto činnosti nás přivádějí do stresu a právě když jsme ve stresu, tak naše tělo spotřebovává daleko více hořčíku, který následně chybí u jiných důležitých pochodů našeho těla.

 

Naše figura jej potřebuje

Hořčík podporuje regeneraci svalů a působí na ně relaxačně. Při nedostatku hořčíku budeme pravděpodobně trpět různými křečemi stehen a lýtek. Většina z nás již má nějaké zkušenosti s křečemi a jistě mi dáte za pravdu, že to je hodně nepříjemné. Z tohoto důvodu bychom měli hořčík doplnit po každém náročnějším tréninku. Tento prvek působí také pozitivně na naše trávení, jelikož napomáhá správnému zpracování potravy a následnému průchodu přes střeva.

 

Naše srdce jej potřebuje

A to nejdůležitější nakonec. Hořčík působí pozitivně na naše srdíčko. Všem lidem, kteří jsou nějak slabí na srdce, tak je hořčík předepisován téměř v koňských dávkách, jelikož snižuje riziko vysokého krevního tlaku a srdečních arytmií, kdy máme nepravidelný puls. Při nedostatku hořčíku můžeme pociťovat píchání na hrudi, které na první pohled vypadá jako slabší infarkt. I když se o infarkt vyloženě nejedná, tak většina z nás si jej málem přivodí ze stresu.

 

 A kde jej najdeme ve větším množství?

Ovoce: Ananas, datle, banány, maliny, ostružiny, kiwi

Zelenina a luštěniny: Sója, špenát, artyčok, brokolice, čočka, fazole, hrách, kapusta

Maso: Candát, hovězí svíčková, jehněčí, krocan, kuřecí, losos, mečoun, treska, tuňák

Sýry: Parmezán, eidam, čedar, sýr s modrou plísní, mozzarella, camembert

Ořechy: Kešu, burské oříšky, lískové, mandle, para, pekanové, pistácie, vlašské

 

Magnesia, která vyrábí nápoje s přírodním hořčíkem, připravila krátký dotazník, který nám napoví, zda máme v potravě dostatek hořčíku a jak bychom jej měli doplnit. Dotazník najdete zde

Tak co? Měli jste už dnes hořčík?

 

 

Ing. Kateřina Škrlová

Redaktorka OnlineFitness.cz
online fitness

 

 

Další články

Rady, tipy, triky
Prázdninová péče o zdraví: Jak pečovat o sebe během letních měsíců
Prázdninová péče o zdraví: Jak pečovat o sebe během letních měsíců
Léto je ideálním časem pro odpočinek a načerpání nové energie, ale zároveň přináší výzvy v podobě péče o naše zdraví a pohodu. V tomto článku se dozvíte, jak se během prázdnin starat o své tělo i mysl. Přečtěte si naše tipy a užijte si léto naplno a ve zdraví!
Čtěte více
Rady, tipy, triky
Kolik kroků denně opravdu potřebujete? Pravda o magické hranici 10 000 kroků
Kolik kroků denně opravdu potřebujete? Pravda o magické hranici 10 000 kroků
Každodenní chůze může být klíčem ke zdravějšímu tělu i mysli. Ale opravdu potřebujeme ujít deset tisíc kroků denně, nebo je to jen mýtus? Zjistěte, jaký počet kroků je ideální právě pro vás a jak chůze prospívá zdraví.
Čtěte více
Nahoru