Blog Online Fitness
Zbavte se bolesti: jednoduchá cvičení, jak se zbavit bolesti ramen, zad, lopatek, kyčlí a krční páteře
17.02.2025
Jak uvolnit trapézové svaly?
Trapézové svaly jsou jedny z nejčastěji bolavých, stažených, zkrácených a citlivých svalů. Jedná se o ploché svaly na pravé a levé straně našeho těla, které spojují hlavu s krční páteří, lopatkou a hrudní páteří. Tento poměrně velký sval dělíme na tři části s rozdílnou funkcí. Každá z nich má odlišné tendence ke zkrácení, přetížení nebo oslabení.
Horní sestupná část má funkci zvedání lopatek a ramenních kloubů k uším, proto bývá velmi často přetížená a bolavá. Často se v ní nachází tzv. trigger pointy (spoušťové body), které mohou způsobovat bolest nejen v místě svého vzniku, ale i v jiných částech těla. Střední vodorovná část přitahuje lopatky směrem k sobě. Dolní vzestupná část stahuje lopatky směrem dolů k bederní páteři, tato část bývá naopak často oslabená. Přetížení trapézových svalů je příčinou bolestí v oblasti krku, ramen a hlavy.
Pokud často pracujete manuálně horními končetinami, dlouho sedíte u počítače nebo se věnujete sportům jako je basketbal, tenis nebo volejbal může vás trápit bolest trapéz. Na videu s naší fyzioterapeutkou a trenérkou Magdou Tomášovou můžete vidět tři jednoduché cviky, které vám pomohou posílit krk a zbaví vás bolesti a ztuhlosti krku či ramen.
Co dělat proti bolesti kyčlí?
Pokud vás trápí bolest kyčlí a zad můžete ji uvolnit pomocí protahovacích cvičení i doma. Kyčle patří k největším a nejzatěžovanějším kloubům v našem těle. Potíže mají různé příčiny, ať už funkční nebo strukturální. Zatímco strukturální poruchy jsou způsobeny přímým poškozováním tkání a jsou nevratné, tak ty funkční je možné pomocí cvičení odstranit. Díky správnému cvičení můžeme zvýšit mobilitu kyčlí.
Co dělat, když vás bolí bedra?
Bolest v kříži je nepříjemná záležitost, která nás nenechá spát nebo naopak vstát. Co je příčinou a jak její bolest zmírnit či úplně eliminovat? Bolesti jsou nejčastěji způsobeny vlivem fyzického přetěžování a svalové nerovnováhy, a to zejména oslabením svalů zádových, břišních, hýžďových a svalů pánevního dna.
Bederní oblast je nejvíce zatěžovaným úsekem páteře, protože nese váhu celého těla a dochází zde k přenosu pohybu z dolních končetin na trup. Nejúčinnější možností, jak se ubránit bolestem bederní páteře, je pravidelné cvičení. Na videu níže najdete šest snadných cviků, které vám pomohou od bolesti zad a kyčlí.
Jak se zbavit hrbu?
My ženy tenhle pocit dobře známe. Procházíte kolem zrcadla nebo výlohy, letmo zkontrolujete svůj profil a najednou se zarazíte. Říkáte si: „To shrbené držení těla přece nemůžu být já!“ Ale bohužel, je to tak. V důsledku špatného držení těla, nedostatku pohybu, nesprávné ergonomie pracovního prostředí, degenerativních onemocnění páteře a mnoha dalších faktorů, které vedou ke zkrácení trapézových svalů a zdvihačů lopatek se už nemůžete pořádně ani narovnat.
Nejenže to není hezký pohled, ale díky změně polohy lopatek velmi často dochází k nepříjemným bolestem ramenního kloubu. Pokud se tomu chcete vyhnout, nezapomínejte na pravidelné cvičení a důkladné protažení prsních svalů! Ve videu níže vám představujeme cviky, které vás zbaví hrbu na zádech. Stačí pár minut denně dělat tyto cviky a budete rovní jako svíčka.
Jak se zbavit bolesti horních zad neboli lopatek?
S pícháním a bolestí v oblasti lopatek se potýká řada z nás jistě často. Pojďme se proto společně podívat na možné důvody bolesti. Ráno se probudíte, nic vás nebolí, cítíte se fresh a odpočatí. Jedete do práce a jako obyčejně usednete ke stolu. S postupujícím dnem v kanceláři se ale začíná objevovat starý známý pocit. Stupňující se bolest v okolí lopatek. Někdy je to tahání a pálení až tak nesnesitelné, že nemůžete vydržet v poklidu na židli. Každou chvíli se protahujete a pocit úlevy je velice krátký. Jsou dny, kdy se k tomu ještě přidá bolest hlavy a šíje. Zní vám to povědomě?
Pravděpodobně si ergonomií pracovního místa (nevhodná židle, hloubka pracovní desky, výška monitoru), nevhodnou pozicí těla či příliš dlouhou statickou polohou neustále blokujete hrudní páteř a přetěžujete okolní svaly a vazy. Dobrou zprávou je, že Vám můžeme přinést velice rychlou úlevu pomocí několika cviků, které najdete ve videu s Magdou viz níže.
Článek připravila:
Bc. Aneta Ščibrániová
Redaktorka OnlineFitness.cz