Blog Online Fitness
Zelenina čerstvá, mražená, konzervovaná – která je nejlepší?
08.03.2018
Čerstvé plody
Asi byste řekli, že dobře produkty obrané po dozrání budou obsahovat nejvíce cenných živin. Ano, v některých případech mohou, ale není to pravidlem. Rostliny vstřebávají vysoké procento minerálních látek z půdy již v raných fázích růstu. Ovoce a zelenina může tyto živiny syntetizovat dokonce i během dozrávání po sklizni.
Několik studií dokonce naznačuje, že ovoce a zelenina dozrávající až po sklizni, je nutričně srovnatelná s plody, které byly sklizeny již zralé. Výsledný obsah živin závisí na spoustě dalších faktorech – na obsahu minerálií v půdě, sezóně, počasí a způsobu pěstování.
Tepelně upravované plody
Tepelná úprava může zvýšit biologickou dostupnost některých nutrientů. Například pokud povaříme rajčata, dojde k lepšímu uvolnění antioxidačního karotenoidu lykopenu ze slupky. Většinou však při tepelném zpracování dochází ke ztrátám některých vitaminů nejen v důsledku varu, ale i v důsledku vyluhování do vody.
Mražené plody
Pro mražení se používá pouze plně vyzrálá zelenina a ovoce. Ta je pouze minimálně zpracovávána. Nejčastěji se před procesem mražení používá blanšírování, proces okamžitého ponoření plodu do vroucí vody (krátké spaření) a následného ochlazení. Cílem blanšírování je zamezit působení enzymů odpovědných za nežádoucí změny barvy, vůně, chuti a výživových vlastností. Ačkoliv může blanšírování lehce narušit některé molekuly vitaminů, zralé plody obsahují poměrně velké množství vitaminů a výsledný obsah je tak vysoký.
Konzervované plody
Do konzerv se používá rovněž zralé ovoce a zelenina. Rozdíl je však v rozsáhlejším zpracování. Konzervované výrobky jsou navíc také zdrojem konzervantů a dalších nežádoucích látek (například nálev obsahuje často řepný cukr či různé modifikátory). Při konzervování se často používají dusičnany, které minimalizují obsah výživných látek natolik, že rizika převyšují zdravotní benefity ovoce a zeleniny. Některé plechovky mohou být kontaminovány polycyklickými bifenyly, chemikáliemi spojenými s vyšším rizikem rakoviny.
Které plody jsou nejvýživnější?
Samozřejmě ty, které si vypěstujeme na zahrádce. Co se týče konvenčních potravin, každá má své pro a proti. Proto je vhodné střídat různé druhy – jednou čerstvé, jednou mražené, jednou tepelně upravené. Důležité je hlavně to, vůbec ovoce a zeleninu konzumovat.
Bc. Daniela Krčová
Výživová poradkyně