Blog Online Fitness
Pět tipů jak začít správně hubnout v novém roce
10.12.2017
Mnoho výzkumných center, lékařů a vědců se zabývají hubnutím a zdravějším životem. Jedním takovým je také středisko Freda Hutchinsona pro výzkum rakoviny, které je zaměřeno především na výzkum vzniku a léčby rakoviny. Avšak vědci v tomto institutu nelení a zjišťují také poznatky, které napomáhají hubnutí, dodržování správné životosprávy, a tím i předcházejí rakovině. Podívejme se na několik vědecky podložených tipů.
Tip 1. Pohyb každý den
Pokud chceme mít lepší život, tak bychom měli mít pohyb každý den. Pohyb zkrátka napomáhá hubnutí. Vše, co potřebujeme je 30-60 minut aerobní aktivity denně. Nemusíme každý den odmakat tvrdý trénink, ale je důležité, abychom se hýbali v rychlejším tempu, jako jsou například procházky, tanec, jízda na kole nebo kolečkové brusle, radí ředitelka MUDr Anne McTiernan, Ph.D. z Hutchinsonova centra. Pokud se nám nechce zrovna ven, tak můžeme vyzkoušet některou z mnoha lekcí, které nabízíme zde.
Pokud nejsme zvyklí na pohyb a vidina hodinového pohybu pro nás bude peklo, tak je důležité začít postupně. Je zcela zbytečné se nutit do delšího pohybu, jelikož aktivitu budeme dělat s nechutí a brzy nás to celé přestane bavit. Začneme tedy pomalu, a to 10 minutovým cvičením. Můžeme zvolit například intenzivnější chůzi kolem domu nebo lehký intenzivnější trénink, při kterém se protáhneme a trochu i zadýcháme. Takový trénink můžeme vidět na videu níže, který odcvičíme ve dvou kolech.
10-ti minutové cvičení opakujeme každý den po dobu 14 dní. Po této době zvedneme časový interval pohybu na 20 minut. Jako inspiraci pro 20-ti minuté cvičení si můžeme vybrat některou z kratších lekcí, jako je Spalovačka Express, Dokonalý zadeček, Břicho Express nebo Cvičení pro začátečníky. Pokud se některý den nebudeme cítit na intenzivnější pohyb, tak vyrazíme na procházku ven, po obchodech nebo například na bazén.
Tip 2. Deník jídla
Malé holčičky si často píšou deníčky, aby si zapamatovaly vše důležité. Pokud je pro nás důležité hubnutí, tak bychom si měli vést deník s jídlem, do kterého si budeme zapisovat vše, co jíme a pijeme. Takto snadno zjistíme, kde děláme dietní chyby. V dnešní době existuje spousta dobrých online nástrojů, do kterých lze zapisovat jídlo, a které nám pomohou spočítat všechny důležité živiny. Zapisování jídla vyžaduje sice čas navíc, ale je to efektivní způsob, jak zjistit, který stravovací režim sedí našemu tělu.
Tip 3. Realistické cíle
Nejčastější chybou při hubnutí jsou nerealistické cíle, kdy se snažíme shodit hodně, za krátký čas. Vzhledem k tomu, že jsme kila nepřibrali přes noc, tak ani nemůžeme čekat, že je přes noc shodíme. Hubnutí chce čas, a proto bychom si měli nastavit takové cíle, které jsou pro nás reálné. Hubnout bychom měli zhruba 0,5 – 1 kg týdně. Je samozřejmostí, že někomu půjde hubnutí rychleji a někomu zase pomaleji, musíme zvážit naši aktivní minulost, věk, nemoci a podobně.
Tip 4. Nastavit si konkrétní cíle
Chceme zhubnout, tento cíl je více, než jasný, ale pro většinu z nás je to poměrně velký cíl, a proto bychom si měli stanovit několik menších cílů, které budeme snadno zvládat každý den. Příkladem takových cílů je například jíst 5 porcí zeleniny každý den, vypít sklenku vody 15 minut před každým jídlem, a podobně. Pokud přidáme tyto malé cíle do našeho života, tak z nich časem uděláme rutinu a budeme moci přidávat další malé cíle. V konečné fázi si vybudujeme zdravý životní styl, aniž bychom u toho museli skřípat zuby.
Tip 5. Nenechat se vykolejit
Všichni máme dobré a špatné dny, kdy naše vůle selže, a sníme něco, co bychom neměli nebo celý den proležíme. Tyto dny nám hubnout samozřejmě nepomohou, ale není to nic, z čeho bychom se měli hroutit a házet flintu do žita. Bohužel jsme selhali, tak to zítra zvládneme lépe.
Pokud sníme například celou čokoládu, protože jsme na ni měli jednoduše neodmyslitelnou chuť, tak bychom si to měli užít. Ano, je to selhání, ale výčitky svědomí nám uškodí ještě více, než když tuto chybku hodíme za hlavu, jelikož začneme vylučovat kortizol a hubnoucí proces se zpomalí.
Ing. Kateřina Škrlová
Redaktorka OnlineFitness.cz